Farkas a Bükkben
Az utóbbi hetekben többen is farkast láttak a Bükkben. Egy állattartó meg is kergette a ragadozót, melynek felbukkanása egyáltalán nem meglepetés.
Egy szilvásváradi állattartó rackái közül többet is elragadott egy ragadozó az elmúlt néhány hét során. Két juh félelmében elfutott, velük együtt összesen öt állat veszett oda a titokzatos támadó miatt. A nyáj tulajdonosa, Leen de Hoog saját szemével látta, hogy egy farkasról van szó, egyszer meg is kergette a quadjával. A férfi amúgy nem bántaná az állatot, nagy természetbarát lévén. „Szeretem a természetet, ez is aranyos. Csak ne gyilkolna itt nekem" - nyilatkozta.
“Tudunk farkasról a Zemplénben, az Aggteleki-karsztnál és a Bükkben is. Utóbbiban általában vándorló, kóborló példányok fordulnak meg, de pár éve megfigyeltünk egy almot rakó szukát is. Azt, hogy az állat folyamatosan jelen van erdeinkben, felmérésekből derítjük ki.” - nyilatkozta Duska József, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője a Heol.hu-nak. “A gödöllői VadVilág Megőrzési Intézet vezetésével több éven keresztül végeztünk kutatásokat. Az énekesmadarak például előszeretettel gyűjtik fészkükbe az állat elhagyott szőrét. A fészekvizsgálatokkor meg lehet állapítani, jelen van-e farkas az erdőben."
Fotó: sxc.hu / echiax
A Heol.hu információi szerint a ragadozó több helyen is feltűnt a környéken. A Szilvásváraddal szomszédos Bélapátfalván is farkas végzett néhány jószággal egy tanyán - a tulajdonos itt is meglátta, illetve a helyszín közelében talált ürülék alapján is farkasként azonosították a támadót. Duska József szerint nincs ebben semmi meglepő, hozzátette, ahol legalább egy juhászkutya is van az állatok mellett, ott már kicsi az esélye a támadásnak. A kutyák nélküli nyáj viszont terített asztal.
Magyarországról az első világháború utánra teljesen eltűntek a farkasok és sokáig nem is lehetett velük találkozni a hazai erdőkben. A szó szerinti találkozás esélye ma is elég kicsi, a farkas ugyanis kerüli az embert, de a lényeg, hogy Szlovákia, az egykori Jugoszlávia és Románia felől kezdtek visszaszállingózni a 80-as évek környékén. Státusza 2001 óta fokozottan védettre módosult.
Forrás: Farm.hu
|