Hírek : Egyre több a farkas hazánkban |
Egyre több a farkas hazánkban
A Bükkben korábban is láttak már farkast, de úgy tűnik, nincs egyedül. Egyre többször botlanak farkas által hagyott nyomokba a térségben. Közben nyugati szomszédunknál is megjelentek az ordasok.
Nemrég mi is beszámoltunk arról, hogy több bükki település határában farkast láttak. A ragadozó főleg juhokat ragadott el, olyan helyeken, ahol kutya sem védte az állatokat. Mostanra az is nyilvánvalóvá vált, hogy nem egy állatról van szó. Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológusa azt nyilatkozta a Heol.hu-nak, hogy egyértelműen több egyed tizedeli a környék állatállományát.
A ragadozó felbukkant már belterületen is, de általában nem veszélyes az emberre, inkább kerüli. Persze tanácsos figyelni arra, hogy étellel vagy hulladékkal ne szoktassa senki lakott terület közelébe. A nemzeti park szakemberei előadásokkal próbálják felkészíteni az érintett települések állattartóit. Ismertették az alapvető védekezési szabályokat, és felhívták a figyelmet arra, hogy a nyomok észlelése után minden esetben gyorsan értesítsék a szakembereket.
A farkasok leggyakrabban Bélapátfalva, Mikófalva és Szilvásvárad környékén bukkannak fel. Az Index információi szerint júniustól október közepéig több mint 100 nyomot rögzítettek a park szakemberei. Az Eger–Szilvásvárad–Putnok vasútvonal mentén több ponton is ürülékbe botlottak, szemmel láthatóan szívesen használják a ragadozók azt az útvonalat.
|
A legtöbb szakember javasolja nagytestű kutyák, például kuvaszok beszerzését. A helyiek közül többen kuvasszal védik a támadások óta az állataikat, és azóta nem is járt farkas a birtokukon.
Ausztriából is érkeztek hírek farkasok felbukkanásáról. A Bécsújhely közelében fekvő Schneeberg hegyen korábban soha nem éltek a faj példányai, most azonban farkas tépett szét juhokat Puchberg am Schneeberg település mellett. Az erdészek először kutyáknak tulajdonították a támadást, de aztán DNS-vizsgálatot végeztek az egyik harapásnyomból vett mintán. A a teszt kimutatta, hogy farkas végzett az állatokkal.
Magyarországról az első világháború utánra teljesen eltűntek a farkasok és sokáig nem is lehetett velük találkozni a hazai erdőkben. A szó szerinti találkozás esélye ma is elég kicsi, a farkas ugyanis kerüli az embert, de a lényeg, hogy Szlovákia, az egykori Jugoszlávia és Románia felől kezdtek visszaszállingózni a 80-as évek környékén. Státusza 2001 óta fokozottan védettre módosult.
Forrás: Farm.hu
|