Az ember után a legnagyobb területen elterjedt emlős. Legfőbb csúcsragadozója Észak-Amerikának és Eurázsia északi részeinek, de élnek farkasok Dél-Ázsiában, Észak-Afrikában és Közép-Amerikában is. Az Arab-félszigeten erősen veszélyeztetett, már majdnem teljesen eltűnt. A félsivatagtól a tundrán át a trópusi esőerdőig mindenhol képesek megélni. A legtöbb élőhelyen védett, a Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) vörös listáján több alfaja szerepel.
Európában
Már csak szigetszerű populációk élnek az Ibériai-félszigeten, a Kárpátokban, Kelet-Európában, Olaszországban és Skandináviában.
Magyarországon
Hazánkban az első világháború után kipusztult, és az 1980-as években jelent meg újra. Horvátország, Szerbia, Szlovákia és Románia területeiről vándorolnak be országunkba. A Gömör-Tornai karszton (Aggteleki Nemzeti Park), a Zempléni-hegységben (Zempléni Tájvédelmi Körzet), a Börzsönyben (Duna-Ipoly Nemzeti Park) és Dél-Dunántúlon (Duna-Dráva Nemzeti Park) él pár falka, de elkóborolt egyedeket a Kiskunsági Nemzeti Parkban is figyeltek már meg. Itthon 1993 óta védett, 2001 óta fokozottan védett faj. |